Anna Sułkowska-Migoń urodziła się w Krakowie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w szkole podstawowej grając na skrzypcach. Jako instrumentalistka ukończyła studia magisterskie, specjalność altówka, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.Studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa realizowała w klasie prof. dr hab. Piotra Sułkowskiego na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie na dwóch kierunkach: dyrygentura symfoniczna w klasie dr hab. Łukasza Borowicza oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalność dyrygentura chóralna w klasie prof. dr hab. Lidii Matynian i dr. Andrzeja Korzeniowskiego.

Jako stypendystka programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent-Rezydent pełni funkcję Dyrygenta-Rezydenta w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa. W poprzednim sezonie artystycznym (2020/2021) program ten realizowała w Filharmonii Dolnośląskiej. W ramach stypendium współpracowała z wieloma dyrygentami m.in. M. Pijarowskim, M. Błaszczykiem, M. Caldi, M. Wroniszewskim, S. Makowskim. Wyjątkowym wyróżnieniem było dla niej asystowanie Maestro Jerzemu Maksymiukowi podczas przygotowań do koncertów wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus (listopad 2021) oraz Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie (grudzień 2021). Jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Chóralnych „Romano Gandolfi” w Parmie (listopad 2021) oraz konkursu dyrygenckiego Lanyi Conducting Competition (2021), laureatką nagrody dla najlepszego dyrygenta przyznanej przez chór Symfonia Śpiewaków w ramach dyrygenckiego konkursu organizowanego przez Ogólnopolskie Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” (październik 2021), stypendystką Noel Minet Fund Scholarship dla młodych chórmistrzów (2021), a także została zakwalifikowana, jako jedyna Polka, do mistrzowskich kursów dyrygentury chóralnej z hiszpańskim dyrygentem Josep Vila i Casanas w Malmo (sierpień 2021) oraz do warsztatów online Leadership & Management Workshop for Conductors, które prowadzili m.in. Simon Rattle, Paavo Järvi, Brett Dean (kwiecień-czerwiec 2021). Współpracowałaz orkiestrami takimi jak – Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Filharmonia Dolnośląska, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Filharmonia Podkarpacka, Kameralna Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie (w trakcie 7. Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej). Dodatkowo w marcu 2021 asystowała Maestro Antoniemu Witowi podczas koncertu realizowanego w Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego, a w maju 2021 jako jedna z ośmiu osób z całej Polski była uczestniczką mistrzowskich kursów dyrygenckich z Marin Alsop i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W sierpniu 2021 została zaproszona do poprowadzenia warsztatów chóralnych dla Młodzieżowego Chóru Filharmonii Krakowskiej zakończonych koncertem. Jednocześnie jest dyrygentką Kameralnego Chóru „Ars Cameralis”z którym koncertuje głównie w Krakowie oraz Chóru Akademii Ignatianum w Krakowie. W listopadzie 2021 na zaproszenie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dyrygowała koncertem podczas Gali Koryfeusze transmitowanej w TVP Kultura.  W ostatnim czasie zakwalifikowała się do mistrzowskich kursów dyrygenckich, które poprowadzi Colin Metters  (Sankt Petersburg, grudzień 2021)   oraz do prestiżowego konkursu dyrygentek symfonicznych „La Maestra” w Paryżu (marzec 2022). 

Dodatkowo Anna Sułkowska-Migoń jest inicjatorką wielu inicjatyw społecznych. Jako instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej nie tylko zajmowała się organizacją obozów, ale dbała o propagowanie kultury muzycznej wśród młodzieży. Jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu „Harcerska piosnka” – płyty wydanej z okazji Roku Harcerstwa w Polsce (2018) z piosenkami harcerskimi zaaranżowanymi w nowej, jazzowej odsłonie; projekt był współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. W Krakowie, w teatrze Variete, dwukrotnie zorganizowała koncert „Harcerskie Jazzy” (2018, 2019) współrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W 2019 roku współpracowała przy tworzeniu programu Magdaleny Miśki-Jackowskiej w RMF Classic pt.: „Zagraj to jeszcze raz”, który był poświęcony muzyce filmowej.

Poza muzyką  pasjonują ją podróże oraz literatura reportażu. W wolnych chwilach wyrusza na górskie wędrówki i gra w tenisa.

Anna Sułkowska-Migoń

dyrygent – rezydent 
w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus
im. J. Semkowa

anna.malgorzata.sulkowska@gmail.com

+48 601 373 414